Luka Bošković vicešampion sveta u skoku udalj na Svetskom juniorskom prvenstvu u Limi! (Video)

Foto : Prt Scr

Luka Bošković, 18-godišnji reprezentativac Srbije, postigao je izuzetan uspeh osvajanjem srebrne medalje u skoku udalj na Svetskom juniorskom prvenstvu, koje se održava u Limi, glavnom gradu Perua. Mladi atletičar, član beogradskog kluba „Top Džamp“, do svog najvećeg uspeha u dosadašnjoj karijeri došao je sa fantastičnim rezultatom od 7,93 metra, što ga je učinilo vicešampionom sveta.

Zlatna medalja pripala je Hrvatu Roku Farkašu, koji je skočio impresivnih 8,17 metara, ali uz pomoć nedozvoljenog vetra u leđa (+2,4 m/s). Bronzu je osvojio Australijanac Mejson Mekgroder sa ličnim rekordom od 7,80 metara.

Bošković je u drugoj seriji zabeležio svoj najbolji skok od 7,93 metara, samo santimetar slabiji od njegovog ličnog rekorda. Do četvrte serije bio je na prvom mestu, ali je Farkaš tada preuzeo vođstvo i zadržao ga do kraja takmičenja. Vredi napomenuti da je Farkaš godinu dana stariji od Boškovića, koji trenira pod vođstvom legendarne srpske atletske legende, Dragutina Topića.

Osvajanjem srebrne medalje, Bošković je doneo prvu medalju za Srbiju na ovogodišnjem Svetskom juniorskom prvenstvu i desetu medalju u istoriji ovog takmičenja za našu zemlju. Poslednji put kada je srpski atletičar osvojio medalju na ovom takmičenju bio je 2010. godine, kada je Božidar Antunović u disciplini bacanje kugle takođe osvojio srebro.

Na ovom šampionatu, pored Boškovića, istakle su se i druge mlade srpske nade. Saima Murić, 18-godišnja atletičarka iz Novog Pazara, zauzela je deseto mesto u finalu trke na 3000 metara sa novim ličnim rekordom od 9:13,21 minuta. Mina Stanković, članica AK „Pirot“, postavila je novi juniorski rekord Srbije u hodanju na 10 kilometara, završivši trku na 13. mestu sa vremenom od 46:38,04 minuta.

U subotu, poslednjeg dana prvenstva, Srbija će imati još tri predstavnika u finalnim nadmetanjima. Angelina Topić će se takmičiti u finalu skoka uvis, Teodora Boberić u troskoku, dok će Aldin Ćatović nastupiti u finalnoj trci na 1500 metara.

Srbija sa nestrpljenjem očekuje nastupe svojih mladih atletičara, koji su već pokazali da su među najboljima na svetu.