Minesota izbacila Denver: Jokić bez finala Zapada!

Izvor:Getty Images

Košarkaši Minesote plasirali su se u finale Zapadne konferencije NBA plej-ofa, pošto su u sedmoj utakmici savladali kao gosti Denver Nagitse rezultatom 98:90.

Minesota je napravila istorijski preokret kada su u pitanju sedme utakmice. Do sada se niko nije vratio iz minusa od 20 poena i većeg minusa od 11 poena na poluvremenu, ali su Vukovi uspeli da osujete veliki balkanski okršaj između Nikole Jokića i Luke Dončića.

Poput većine utakmica u ovogodišnjem plej-ofu, šampion je krenuo usporeno. Minesota je povela 12:5, ali je Denver odigrao gotovo savršeno prvo poluvreme, posebno u odbrani. U prve dve četvrtine Nagetsi su primili samo 38 poena i na poluvremenu imali prednost od 15 poena – 53:38.

Denver je odlično krenuo i u trećoj četvrtini, stekavši +20 – 58:38. A onda se sve promenilo. Minesota je počela da pogađa, dok je istovremeno zaključala svoj koš. U tih 12 minuta anulirala je razliku, dobivši četvrtinu 28:14, i u poslednji kvartal ušla sa poenom zaostatka – 67:66.

Serija je nastavljena početkom poslednje četvrtine i Vukovi su posle dužeg vremena poveli – 70:66. Denver se mučio, posebno u odbrani. Jokić je držao tim iznad vode sa tri trojke, ali Minesota je imala mnogo raspoloženih igrača. Gober je imao neverovatan pogodak na isteku napada za 79:75, Tauns i Mekdenijels su u drugom delu imali fantastične košgeterske role, a tihi heroj Dez Rid je imao dve blokade nad Jokićem, zakucavanje i asistenciju Edvardsu za trojku i +10 (92:82) tri minuta pre kraja, kada je bilo jasno da će Nagetsima biti skinuta šampionska kruna.

Lista strelaca pokazuje šta je odlučilo utakmicu. U Denveru su svoje isporučili Nikola Jokić (34 poena, 19 skokova i sedam asistencija) i Džamal Marej (35 poena), ali ostatak ekipe nije pružio potrebnu podršku. Majkl Porter je bio najefikasniji od ostatka ekipe sa samo sedam poena. Na drugoj strani, čak šestorica igrača Minesote su imali dvocifren učinak. Mekdenijels je bio najefikasniji sa 23 poena, Tauns je imao dabl-dabl od 23 poena i 12 skokova. Edvards je ubacio 16 poena, uz osam skokova i sedam asistencija. Rudi Gober je dodao 13 poena i devet skokova, dok je Rid imao 11 poena.

Minesota će u finalu Zapada igrati protiv Dalasa i imati prednost domaćeg terena. Prve dve utakmice igraće se u Mineapolisu.